1. „Robimy książkę” – działanie dziecka. Dziecko porządkuje obrazki narysowane w drugiej części dnia, zgodnie z wymyślonym opowiadaniem. Do każdej ilustracji piszemy, pod dyktando dzieci, piszemy ręcznie lub przy pomocy komputera odnoszący się do niej fragment opowiadania lub dziecko robi to samodzielnie i  nakleja na czystą kartkę – jest to okładka książki.

2.  „Gimnastyka buzi i języka”:
- „Mówienie na wydechu” – ćwiczenia oddechowe. Dziecko nabiera powietrze nosem do brzucha, a następnie wypowiada wyliczankę: Każdy aktor o tym wie, że nie można mówić źle na jednym wydechu.
- Ćwiczenia ortofoniczne: jest zimno –
brr, leci pszczółka – bzy.
- Ćwiczenia języka: wysuwanie języka do przodu – język wąski i szeroki.
- Liczenie językiem dolnych i górnych zębów.
- Zdmuchiwanie skrawków papieru z czubka języka.
- Ćwiczenia szybkiego wymawiania głoski r.

3. Bajka edukacyjna  „Poznajemy cyferki ze Smokiem Edziem – liczymy baranki”:

https://www.youtube.com/watch?v=d8PGGKyLt0M

 

Siwińska Marta

1. Zestaw ćwiczeń gimnastycznych ,,Sportowcy’’:

- „Kolarz” – dziecko leży na plecach na dywanie. Podnosi wysoko nogi w górę i naśladuje pedałowanie na rowerze. Na przemian wykonuje wolne ruchy – wjeżdża pod górę, i ruchy szybkie – zjeżdża z góry.

- „Skoczek” – na polecenie ,,HOP’’ dziecko wykonuje jak najdalszy skok w przód. Ćwiczenie możemy powtórzyć trzy razy. Następnie prosimy, aby dziecko stanęło w prostej pozycji. Udzielamy następującej instrukcji: jeśli zaklaszczę trzy razy, robisz trzy przysiady; jeśli zaklaszczę pięć razy, robisz pięć podskoków; jeśli zaklaszczę siedem razy, stajesz raz na prawej raz na lewej nodze za każdym razem odliczasz do 7.

- ,,Gimnastyk’’ – dziecko maszeruje w pomieszczeniu, plecy ma proste, ramiona ułożone wzdłuż tułowia, kolana podnosi wysoko do góry, powietrze wciąga nosem, wypuszcza ustami.

2. „Przygoda przecinka”  

Zabawa twórcza. Trzymamy w ręku kartkę, na której jest narysowany duży przecinek. Rozpoczynamy zabawę, mówiąc: Pewnego dnia przecinkowi znudziło się mieszkanie razem z literami i … Przekazujemy kartkę z przecinkiem dziecku, które ma za zadanie powtórzyć nasze słowa i dopowiedzieć dalszą część opowiadania. Następnie to dziecko rozpoczyna wymyślone przez siebie zdanie, przekazuje kartkę rodzicowi. Teraz zadaniem rodzica jest dopowiedzenie opowiadania.

3. „Ilustratorzy”

Zabawa plastyczna. Potrzebujemy kartkę A4 oraz kredki. Zadaniem dziecka jest narysowanie wybranej przez siebie przygody przecinka. Po zakończeniu prosimy, aby dziecko opowiedziało nam historię, którą przedstawiło na rysunku.

Agnieszka Jamroszczak

- „Szanujemy książki”  – rozmowa na podstawie ilustracji (link „Szanujemy książki”). Dziecko opowiada obrazki, wskazuje, które zachowania są odpowiednie i nieodpowiednie.

- „Domino” – zabawa dydaktyczna. Dziecko ma do dyspozycji kostki domina, wybiera te, na których suma oczek prawego i lewego pola wynosi 9. Można wykonać samemu na kartce papieru.
- Link do gry „Domino” w innej wersji:
https://www.matzoo.pl/zerowka/dodawanie-w-domino_51_339

-  „Nasza warszawska syrenka” – zabawa taneczna przy piosence - realizacja piosenki za pomocą gestodźwięków. Dziecko śpiewa zwrotkę piosenki, wykonując w jednym takcie kolejne ruchy: klaśnięcie w dłonie, uderzenie lewą ręką w lewe udo, uderzenie prawą ręką w prawe udo. Podczas refrenu porusza się krokiem walczyka – ręce na biodrach, krok w prawo, dostawienie nogi lewej i wspięcie na palce, opad na całe stopy, krok w lewo, dostawienie prawej nogi i wspięcie na palce, opad na całe stopy. Link do piosenki: https://chomikuj.pl/stefi58/Galeria/Piosenki/6+latki/12+nasza+warszawska+syrenka,231251777.mp3(audio)

- „Policz palce” – gra komputerowa: https://view.genial.ly/5e7e560a50a0310d8c20a141?fbclid=IwAR0fbtXeUZwXC6-VmXw_O_n_1a890KYiYhWwufVKbT6x2XKd9bKgRhIrziA

- „Książka czeka” Hanna Łochocka – nauka wiersza na pamięć (tekst w poprzednim artykule).

 

Siwińska Marta